Τι είναι το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.
Σχετικά Με Μας
Προσωπικό

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Λόγω λήξης των συμβάσεων του προσωπικού στις 30/6, παρακαλείστε να μην υποβάλλετε αιτήματα αξιολόγησης στο διάστημα 01/07 έως 31/08, καθότι δε θα πρωτοκολληθούν.
Αιτήματα που έχουν υποβληθεί μέτα τις 30/6, θα πρέπει να επαναπροωθηθούν από 01/09/22.
σχολ. έτους 2021-2022 σας εύχεται ολόψυχα ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!
σας εύχεται Καλή Ανάσταση!

Ενημέρωση: Λόγω αυξημένου φόρτου εργασίας, από σήμερα 28/03/2022,
οι ώρες λειτουργίας της Γραμματείας θα είναι από τις 9:00 έως τις 14:00.

Λειτουργία 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. στις 10 και 11/03/2022

Λόγω  της κακοκαιρίας, η υπηρεσία μας δεν λειτουργεί δια ζώσης
την Πέμπτη και Παρασκευή 10 και 11/03/2022.

Την Πέμπτη 3 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική ημερίδα του 5ου ΠΕΚΕΣ Αττικής σε συνεργασία των ΣΕΕ Ευθυμιοπούλου Α. ΠΕ60, Καραγιάννη Ε. ΠΕ06, Ατταλιώτου Κ. ΣΕΕ ΕΑΕΕ και του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής, με τίτλο “Υποστήριξη του έργου των σχολικών μονάδων“.

Το θέμα της παρουσίασης του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής ήταν:

Παρουσίαση του έργου της Διεπιστημονικής Ομάδας – Η σημασία της περιγραφικής – παιδαγωγικής έκθεσης του σχολείου

Η Αξιολογική Έκθεση στην πράξη

Μπορείτε να βρείτε το αρχείο με τις παρουσιάσεις πατώντας τον σχετικό σύνδεσμο (link).

Ημερίδα Ειδ. Δημ Κωφών-Βαρηκώων

Την Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022, διεπιστημονική ομάδα του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Κωφών-Βαρηκόων Λυκόβρυσης-Πεύκης, συνοδεία του Διευθυντή του σχολείου, παρευρέθηκε στο χώρο του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ., με σκοπό την επιμόρφωση του προσωπικού σε θέματα που άπτονται της διδασκαλίας και υποστήριξης μαθητών με προβλήματα ακοής. Επίσης, στο πλαίσιο της συνάντησης, πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή εμπειριών και συζητήθηκαν τρόποι προαγωγής της απρόσκοπτης συνεργασίας Οικογένειας-Σχολείου-ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.

Το Επιστημονικό Προσωπικό και η Διεύθυνση του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής σας εύχεται Καλές Γιορτές και Ευτυχισμένο το 2022!
1. ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ
Το 2ο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής δέχεται μόνο ηλεκτρονική υποβολή αιτημάτων αξιολόγησης. Ο σύνδεσμος θα σας μεταφέρει στη σχετική σελίδα “Αιτήματα”.
2. ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.

Το Επιστημονικό Προσωπικό  και η Διεύθυνση του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής σχολ. έτους 2020-2021 σας εύχεται ολόψυχα ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ.

Αποστολή  του 2ου ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Ανατολικής Αττικής είναι η  υποστήριξη  των σχολικών μονάδων και των Ε.Κ. (Εργαστηριακών Κέντρων) της περιοχής αρμοδιότητάς του για τη διασφάλιση και την προάσπιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και στην προάσπιση της αρμονικής ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης και προόδου.

Συγκεκριμένα

• Στοχεύει στη διερεύνηση και αξιολόγηση εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών
  • Σχεδιάζει και υλοποιεί εκπαιδευτικές και ψυχοκοινωνικές παρεμβάσεις
  • Διενεργεί ενημερώσεις και επιμορφώσεις σε επίπεδο σχολικών μονάδων καθώς και του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου